بهترین رژیم غذایی برای من چیست؟ معرفی انواع رژیم های محبوب

بهترین رژیم غذایی برای من چیست؟ معرفی انواع رژیم های محبوب

درحال حاضر رژیم های گوناگونی وجود دارند که می توانند برای کاهش وزن مناسب باشند. اما تمامی این رژیم ها برای شما گزینه مناسبی نیستند. ما در ادامه سعی کردیم برای شما 12 رژیم غذایی محبوب را نام ببریم تا راهنمای شما در مسیر انتخاب این رژیم ها باشیم. همچنین اگر به دنبال دستیابی به یک بدن فیت بصورت اصولی و دائمی هستید میتوانید رژیم دکتر زمانی را امتحان کنید.

 

رژیم فستینگ متناوب 

در این رژیم غذایی شما کالری دریافتی خودتان را به ساعاتی از هر روز یا روزهایی از هر هفته محدود می کنید. این رژیم می تواند باعث کاهش وزن شما شود اما هنوز اطلاعات کاملی در رابطه با اثرات طولانی مدت آن در دست نیست. در این رژیم شما باید حدود 600 کیلو کالری از خورد و خوراک روزانه خود کم کنید. این رژیم ممکن است باعث کم شدن انرژی شما شود. همچنین رژیم فستینگ برای افرادی که دچار بیماری هستند، می تواند مشکل ساز شود . پس بهتر است که برای استفاده از این رژیم با پزشک خود هماهنگ باشید.
  تکمیل پرسشنامه دکتر زمانی تنها ۵ دقیقه زمان می برد لطفا آن را دقیق و با حوصله پر نمایید


 

رژیم غذایی پالئو

رژیم پالئو رژیم غذایی است که شامل غذاهای انسان های اولیه مثل سبزیجات، گوشت، میوه ها، آجیل ها، محصولات لبنی، غلات، حبوبات، نمک و ... می شود. در صورت حذف یک گروه کاملاً غذایی، ممکن است که مشکلاتی در رابطه با دریافت مواد مغذی مورد نیاز برای شما به وجود بیاید. برای مثال حذف لبنیات می تواند باعث کاهش کلسیم در بدن شما شود. درست است که این رژیم، رژیم غذایی قدیمی است، اما شواهد نسبتاً معتبری در رابطه با تاثیر گذار بودن آن وجود دارد.

 

رژیم بدون شکر 

در رژیم غذایی بدون شکر شما به طورکلی قندها را حذف می کنید. علاوه بر این موضوع کربوهیدرات هایی که بدن به قند تبدیل می کند مانند ماکارونی ها و برنج نیز باید محدود شوند. همه ما حدوداً بیشتر از دو برابر قندی که باید را در طول روز مصرف می کنیم. همین موضوع می تواند بیماری های زیادی را با خود برای ما به همراه داشته باشد. به طورکلی در این رژیم شما منعی برای مصرف قندهای طبیعی مثل میوه ها یا کربوهیدرات های دارای نشاسته ندارید، اما بهتر است که قندهای مصنوعی را از رژیم خود حذف کنید.

 

رژیم گروه های لاغر کننده 

این رژیم شامل جلسات هفتگی می باشد که در آن یک مربی با توصیه های علمی و انگیزشی به شما کمک می کند تا لاغر شوید. شما در این رژیم محرومیت غذایی ندارید ولی بهتر است غذاهای سالم را میل نمایید. در این رژیم تمرکز روی شمارش کالری می باشد و همین موضوع می تواند به شما کمک کند وزن خود را کاهش دهید. در این رژیم امکان جابه جایی وعده های غذایی نیز وجود دارد و شما در صورت محدود کردن کالری دریافتی، امکان مصرف میان وعده را نیز خواهید داشت.


رژیم پر پروتئین یا پرچرب

در این رژیم غذایی شما باید مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید و به جای آن به مصرف چربی و پروتئین روی بیاورید. با این کار بدن شما وارد فاز کتوز می شود که در این فاز چربی ها سریع تر آب می شوند. شاید در ابتدای این رژیم شما به سرعت وزن کم کنید اما این موضوع به این معنی نیست که در دراز مدت این رژیم بهتر از سایر رژیم هاست. در برخی موارد این رژیم می تواند ناسالم باشد پس بهتر است که شما حتماً حواستان به نوع چربی که مصرف می کنید باشد. استفاده از چربی های غیراشباع مانند زیتون و آفتاب گردان یا کلزا یا آجیل می تواند اقدام مناسبی باشد. در صورت داشتن فشار خون بالا، این رژیم را با احتیاط بگیرید. این رژیم غذایی ممکن است پوکی استخوان را با خود به همراه داشته باشد. علاوه بر این موضوع مصرف کم کربوهیدرات ها می توانند با بوی بد دهان، خستگی، سرگیجه، بی خوابی، و حالت تهوع همراه باشد.

 

رژیم غذایی آب میوه 

رژیم غذایی آب میوه رژیمی کوتاه مدت است که همان طورکه از نام آن پیداست، از آب میوه و سبزیجات تشکیل شده است. این رژیم معمولاً برای سم زدایی و کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد. شما در این رژیم باید حدود یک تا پنج روز فقط میوه و سبزیجات مصرف کنید. اما خوب و به واسطه عدم دریافت مواد مغذی، ممکن است که با عوارض گوناگونی مواجه شوید. به طور کلی این رژیم، رژیم نسبتاً سختی است و حتماً باید در صورت داشتن شرایط خاص با پزشک خود مشورت کنید.

 

رژیم غذایی با جی ال پایین 

رژیم غذایی با جی ال پایین یا به عبارت دیگر شاخص گلیسمی به بررسی مقدار کربوهیدرات دریافتی بر اساس سطح قند خون می پردازد. غذاها با شاخص گلیسمی پایین مثل سبزیجات و حبوبات با تجزیه کندتر باعث می شوند تا گلوکز خون افزایش پیدا کند. این رژیم مصرف غذا و نوشیدنی ها با قند و چربی بالا را محدود می کند و به شما کمک می کند رژیم غذایی سالمی داشته باشید. درست است که این رژیم به کاهش مصرف چربی توجه دارد، اما نیازی نیست که شما زیاد درگیر اعداد و ارقام باشید. تنها بهتر است که به مواد غذایی مصرفی خود دقت کنید.

 

رژیم جایگزینی 

رژیم غذایی جایگزینی همان طورکه از نام آن پیداست شامل جایگزین کردن وعده های غذایی می شود که به شما کمک می کنند وزن خود را سریع تر کاهش دهید. این رژیم به شما کمک می کند کالری مصرفی خودتان را محدود کنید. رژیم های جایگزینی معمولاً با توجه به سلیقه ی شما متفاوت می باشند.

  

رژیم غذایی بدون گندم/بدون گلوتن 

این رژیم غذایی می تواند هم برای افرادی که به صورت پزشکی به این رژیم نیاز دارند هم برای افرادی که به دنبال کم کردن وزن هستن کمک کند. شما باید هرگونه محصولات دارای گندم و گلوتن را کنار بگذارید و به جای آن از محصولات بدون گلوتن مثل برنج، گندم سیاه، جو دو سر و ... استفاده کنید. شما در این رژیم به صورت ناخودآگاه به سراغ خوردن میوه و سبزیجات بیشتری می روید که این موضوع یک نکته مثبت است. حتماً قبل از گرفتن این رژیم با پزشک خود مشورت کنید.

  

رژیم غذایی بدون لبنیات 

همان طور که از نام این رژیم غذایی پیداست، شما در این رژیم تمامی محصولات لبنی مثل شیر، کره، ماست و پنیر را به طور کامل حذف می کنید. معمولاً کاهش وزن با این رژیم به واسطه خوردن غذای کم تر یا حذف شکلات های شیری، کیک ها و همچنین شیرینی ها می باشد. در صورت دچار بودن به حساسیت لاکتوز، این رژیم می تواند برای شما مؤثر باشد. بهتر است به هر حال قبل از این رژیم با پزشک خود مشورت کنید. اگر این رژیم را می گیرید، حتماً جایگزین های خوبی برای کلسیم خود تعیین کنید.

 

رژیم ترکیبی 

این رژیم همان طور که از نام آن پیداست بر پایه انتخاب غذاهای مختلف برای هضم صحیح بنا شده است. برای مثال مصرف کربوهیدرات و پروتئین باعث می شود هضم برای بدن دشوارتر شود. رژیم غذایی ترکیبی می تواند در این زمینه به شما کمک کند. این رژیم بر پایه علم بنا شده است و با بررسی مواد غذایی متنوع به شما می گوید که مصرف کدام غذاها با یکدیگر می توانند به شما کمک کنند تا وزن خود را کاهش دهید.

  

رژیم تک غذایی 

رژیم تک غذایی جزو آن دسته از رژیم هایی می باشد که شما را فقط به یک گروه غذایی متصل می کنند. برای مثال رژیم های غذایی سوپ کلم، سوپ گریپ فروت و ... جزو این دسته از رژیم ها هستند. اما درحال حاضر نسخه های جدیدی از این رژیم وجود دارند. طبق اظهارات موجود خوردن یک نوع غذا روند هضم را برای شما آسان تر می کند اما خب به هر حال این نوع رژیم بسیار کسل کننده و تکراری است. علاوه بر این موضوع، این رژیم می تواند عوارض گوناگونی را برای شما به همراه داشته باشد . در صورت مصرف داروهای خاص، این رژیم ممکن است که مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورد اما در کوتاه مدت رژیم تک غذایی می تواند باعث کاهش سریع وزن شما شود.

 

جمع بندی

در کنار صحبت در رابطه با انواع رژیم های رژیم غذایی، بهتر است برای شما بگوییم که بهترین رژیم، متعادل ترین آن هاست. یک رژیم مناسب باید شامل میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و ... باشد تا بتواند به خوبی نیازهای بدن شما را به طور کامل فراهم کند.